0216 364 49 63

Katalitik Konvektörler

Dünyada ve ülkemizde bulunan milyarlarca araç hava kirliliğinin kaynaklarından biri olarak belirtilmektedir. Egzoz gazları özellikle büyük şehirlerde yaşam kalitesini düşürmektedir. Katalitik konvektöreler araçların egzoz çıkış borusuna bağlanan ve zararlı gazların emisyonunu azaltmak için kullanılan çelik kutu şeklindeki elemanlardır.

Katalitik konvektörlerin kullanılması ile çevremiz zehirli gazlardan korunmaktadır.Motorda yanan hava yakıt karışımı, karbondioksite (CO2), suya (H2O), karbonmonoksite (CO), azotoksite (NOX), ve hidrokarbona (HC) dönüşür. Bunlar içerisinde CO, NOX, HC doğa ve insan sağlığı için zararlı gazlardır. İşte bu zararlı gazları zararsız hale dönüştürmek için katalitik konvertör (katalizör) kullanılır.

Bir otomobilden çıkan gaz emisyonları nitrojen gazı, karbondioksit gazı ve su buharıdır. Atmosferdeki havanın büyük bir kısmını oluşturan bu gazlar, direkt olarak dışarıya atılır. Yanma sonrası oluşan bir gaz olan karbondioksit gazı ise karbon atomlarının oksijenle birleşerek oluşturduğu gazdır. Havada yaklaşık %0.03 oranında bulunur ve fazlası insan sağlığı açısından zararlıdır. Su buharı ise yanma odasında oluşur ve zararsızdır.Bu gazlar temel gazlar olup doğruca egzoz borusundan dışarı atılır.Katalitik konvertörün devreye girdiği gazlar ise karbonmonoksit, hidrokarbonlar, uçucu organik bileşikler ve nitrojenoksitlerdir. Nitrojenoksitler kirli sis bulutları ve asit yağmurlarının kaynağıdır. İnsanlar üzerinde etkili ve zararlıdır.

Biz GNC Egzoz olarak Dünya´nın en iyi üreticisi olarak bilinen AWG POLENEZ firmasının Türkiye´deki yetkili tek distribütörüyüz... Hemen sitemizden ürünlerimizi inceleyebilir veya ihtiyacınız olan ürün için bize 0216 364 49 63 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.


KAT

Bizi Takip Edin :
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Müşteri Hizmetleri : 0216 364 49 63