0216 364 49 63

Katalitik Konvektörler

Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar? (Katalizör Nedir?)

Sizler için hazırlanan ve bir çok ürünün yer aldığı bu sayfamızda katalitik konvektörün görevlerinden bahsedeceğiz. Bu ürünler araçların egzoz kısımlarından dışarıya çıkacak olan zararlı gazların zararsız hale dönüşmesini sağlamaktadır. Egzoz gazlarında yer alan zararlı maddelerin kimyasala reaksiyona girmesi ile zararsız bir hal alması için katalitik konvektörler vardır.

Dünyada ve ülkemizde bulunan milyarlarca araç hava kirliliğinin kaynaklarından biri olarak belirtilmektedir. Egzoz gazları özellikle büyük şehirlerde yaşam kalitesini düşürmektedir. Katalitik konvektöreler araçların egzoz çıkış borusuna bağlanan ve zararlı gazların emisyonunu azaltmak için kullanılan çelik kutu şeklindeki elemanlardır.

Arabaların egzozlarındaki emisyon değerleri oldukça önemlidir. Hem ülkemizde, hem de dünya´da sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Küresel ısınma ve mevsimsel değişimlerin hızla arttığı dünyamızda araçların tamamı için katalitik konvertör kullanımı zorunlu bir hal almıştır. Bugün dünyada üretilmekte olan tüm arabalarda egzoz standartlarının karşılanılması istenilmektedir.

KATALİTİK KONVERTÖR FİYATLARI

Katalitik konvektörlerin kullanılması ile çevremiz zehirli gazlardan korunmaktadır.Motorda yanan hava yakıt karışımı, karbondioksite (CO2), suya (H2O), karbonmonoksite (CO), azotoksite (NOX), ve hidrokarbona (HC) dönüşür. Bunlar içerisinde CO, NOX, HC doğa ve insan sağlığı için zararlı gazlardır. İşte bu zararlı gazları zararsız hale dönüştürmek için katalitik konvertör (katalizör) kullanılır.

Bir otomobilden çıkan gaz emisyonları nitrojen gazı, karbondioksit gazı ve su buharıdır. Atmosferdeki havanın büyük bir kısmını oluşturan bu gazlar, direkt olarak dışarıya atılır. Yanma sonrası oluşan bir gaz olan karbondioksit gazı ise karbon atomlarının oksijenle birleşerek oluşturduğu gazdır. Havada yaklaşık %0.03 oranında bulunur ve fazlası insan sağlığı açısından zararlıdır. Su buharı ise yanma odasında oluşur ve zararsızdır.Bu gazlar temel gazlar olup doğruca egzoz borusundan dışarı atılır.Katalitik konvertörün devreye girdiği gazlar ise karbonmonoksit, hidrokarbonlar, uçucu organik bileşikler ve nitrojenoksitlerdir. Nitrojenoksitler kirli sis bulutları ve asit yağmurlarının kaynağıdır. İnsanlar üzerinde etkili ve zararlıdır.

Biz GNC Egzoz olarak Dünya´nın en iyi üreticisi olarak bilinen AWG POLENEZ firmasının Türkiye´deki yetkili tek distribütörüyüz... Hemen sitemizden ürünlerimizi inceleyebilir veya ihtiyacınız olan ürün için bize
0216 364 49 63 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.


KAT


Tüm katalitik konvektörlerin içi aynı yapıdadır. Ufak yapılardaki seramik petek yapıların yer aldığı ( bazı ürünlerde farklıdır. ) katalizör elementleri bulunur. Bu petek görünümlü yapıdaki ürünler araç içindeki egzoz gazlarının elemenetler ile temasını arttıracak olan yapıdadır. Araç egzozlarının içerisinde yer alan kimyasal reaksiyonlar bulunur. Bu işlemlerin yapıldığı, en iyi hizmetlerin alındığı GNC GOLD CAR SERVICE istanbul ilinde sizlerin hizmetindedir. Yeni yerimizde yeni hizmetlerimiz ile sizlere ulaşmaktayız.

Daha fazla bilgi ve araç bakım talepleriniz için bizi aramaktan çekinmeyin.

Bizi Takip Edin :
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Müşteri Hizmetleri : 0216 364 49 63
Instagram
Instagram