0216 364 49 63

Hyundai Katalizör Arıza Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Hyundai Katalizör Arıza Çeşitleri Hakkında Bilgilerin tamamını her marka ve model araç için GNC EGZOZ sitesinden inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda HYUNDAI markasına sahip her model aracınızda en uygun fiyatlardan katalitik konvertör ürünlerini firmamızdan temin edebilir, ürünlerin aracınıza uygulanma hizmetini de firmamızdan alabilirsiniz.
 

Egzozdan sıra dışı kötü kokular çıkması, motor performansının ve yakıt tüketiminin belirgin derecede değişmesi durumlarında katalitik konvertörün arızalanmış olması muhtemeldir.
Bazı yaygın katalist arızalarına şunlar örnek olarak verilebilir:

Kurşun zehirlenmesi
En sık rastlanan arızalardan biri katalistin kurşun zehirlenmesine uğramasıdır. Otomobile kurşunlu benzin doldurulduğunda dönüştürücü kurşunla kaplanır ve gerekli tepkimeleri sağlayamaz. Dolayısıyla katalist çalışması gerektiği gibi çalışamaz ve depoda yanan zehirli gazların birçoğunu doğaya salar.

Monolit erimesi
Monolit erimesi arızası tam olarak konvertörden kaynaklanmasa da etkileri konvertör üzerinde görüldüğünden arızaya dönüştürücünün sebep olduğu sanılır. Konvertörün içersindeki monolitin erimesi bu arızaya yol açar. Erime, katalitik konvertöre yanmamış benzin kaçması durumunda gerçekleşir. Sıvı halde kataliste kaçan bu yakın katalistin içerisindeki yüksek sıcaklık ile tutuştuğunda katalistte bulunan monoliti eritir.

Kırılma veya kopma
Konvertör içerisinde monolitin bulunduğu petek yapı, fiziksel bir darbe ile kırılırsa motordan titreşimli sesler

gelecektir. Özellikle aracınızın altını sert bir şekilde sürttükten veya vurduktan sonra bu sesleri duyuyorsanız konvertörün değişmesi gerekmektedir. Aksi halde otomobilin egzozu tıkanabilir, çekiş gücü düşer ve yakıt tüketimi tıkanma derecesine göre artış gösterir.

Tıkanma ve dolma
Sorunsuz çalışan bir motorda katalitik konvertör tıkanmaz, ancak katalitik konvertör arızası ya da farklı bir sorun ile karşılaşıldığında sistem tıkanabilir veya dolabilir. Örneğin aracın herhangi bir sebeple motor yağı yakması (yağ yakma başlı başına bir arızadır) katalitik konvertörü tıkayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

 • Taşdelen Egzoz Katalizör Temizleme
  Taşdelen Egzoz Katalizör Temizlemesi Yapan Firmalar arasında rastladığınız firmamız GNC EGZOZ katalizör çözüm merkezi web sitesinden bir çok detaya erişebilirsiniz. ...
 • Kia Araçları Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?
  Kia Araçları Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir? sorunusu yaptığınız aramada rastladığınız firmamıza ulaşarak cevaplarını alabilirsiniz. ...
 • Uzman Kadrolu Araç Periyodik Bakımı
  İstanbul ilinin Ümraniye ilçesinde yer alan GNC Gold Car Service firması araçlarınızın ömrünü uzatmak adına ve daha rahat, daha konforlu bir sürüş keyfi yaşamanız adına periyodik bakım hizmetlerini en uygun fiyatlardan sizlere sunmaktad ...
Bizi Takip Edin :
 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Müşteri Hizmetleri : 0216 364 49 63
Instagram
Instagram