0216 364 49 63

Dpf Çözüm Merkezi

DPF´nin açılımı sizlerin de bildiği gibi "Dizel Partikül Filtresi" anlamına gelmektedir. DPF genellikle araçlarda katalitik konvektör sistemi ile beraber çalışmaktadır. DPF´nin tam olarak ne olduğunu anlayabilmeniz için katalitik konvektör sisteminin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Katalitik konvertör, içerisinde bulunan platin, rodyum, seryum ve paladyum sayesinde çeşitli kimyasal tepkimelerden geçerek, eksoz gazından çıkan yanmamış zararlı maddeleri temizleyerek doğaya bırakılmasını sağlayan bir sistemdir.

Kısacası katalitik konvektörler kendi içinde bulunan kimyasalları ile aracınızda meydana gelen tepkimelerin sonucunda ona ulaşan egzoz gazını yakarak temizler bu aşamanın diğer bir kısmında ise DPF gaza herhangi ri temizleme işlemi yapmaz ve bu zararlı maddeleri direk hapseder. DPF bu nedenle dolmaktadır, katalitik konvektörler daha uzun süre çalışmaktadır. Genelde devamlı şehir içinde kullanılan araçlarda meydana gelen egzoz gazı sıcak kalmadığı için DPF dolmaktadır. Bu gibi durumlarda DPF iptalinden başka seçenek kalmayacaktır.

DPF İptalleri araçlara kesinlikle zarar vermemektedir. Hava kirliliği adına yapılmış olan bu uygulama tıkandığında aracınızın yakıtı artmakta ve çekişi düşmektedir. Temizlenebilenler temizlenmeli, iptal olması gerekenlerde de iptal olması sizin lehinize olmaktadır. DPF iptali olan araçların muayaneden geçtiğini de bilmelisiniz. Ancak bu işi kesinlikle işi bilen işinin ehli ustalardan oluşan GNC Egzoz firmasında yaptırmalısınız.

Bizi Takip Edin :
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Müşteri Hizmetleri : 0216 364 49 63